Svenska Schäferhundklubben

OBS!!

Reviderat tidsprogram 9 augusti 

klicka här

 

PRELIMINÄRT TIDSPROGRAM SSM IPO 2018 i Hofors          OBS! Tiderna kan ändras

Cafeteria med bl a smörgåsar, korv, hamburgare och vegetariskt alternativ är öppen under mästerskapet!

Fredag 2018-08-10                              09.00 – 15.00      Anmälan till sekretariatet, vaccinationskontroll

                                                          10.00 – 15.00      Inträning på plan (enligt distriktstillhörighet)                       

                                                          16.00                  Domarmöte

                                                          17.00                  Figurantvisning / Provhundar

                                                          18.00                  Invigning, Id-kontroll och Lottning

 
Lördag 2018-08-11                              06.45                  Samling Grupp 2, Spår, P-plats tävlande, Stålringens IP

                                                          07.00                  Start Grupp 4, B + C-arbete, Stålringens IP

                                                          09.30                  Samling Grupp 1, Spår, P-plats tävlande, Stålringens IP

                                                          10.10                  Start Grupp 5, B + C Arbete, Stålringens IP

                                                          12.45                  Samling Grupp 3, Spår, P-plats tävlande, Stålringens IP

                                                          13.20                  Start Grupp 6, B + C-arbete, Stålringens IP

                                                          16.00                  Sista spåret klart

                                                          16.25                  B + C-arbete klart, Stålringens IP

                                                          19.00                  Kamratfest, Folkets Hus, Hofors

 

Söndag 2018-08-12                             06.45                  Samling Grupp 5, Spår, P-plats tävlande, Stålringens IP

                                                          07.00                  Start Grupp 1, B + C-arbete, Stålringens IP

                                                          09.30                  Samling Grupp 4, Spår, P-plats tävlande, Stålringens IP

                                                          10.10                  Start Grupp 2, B + C-arbete, Stålringens IP

                                                          12.45                  Samling Grupp 6, Spår, P-plats tävlande, Stålringens IP

                                                          13.20                  Start Grupp 3, B + C-arbete

                                                          16.00                  Sista spåret klart

                                                          16.30                  Inträning löptikar

                                                          17.10                  Start löptikar, B + C-arbete, Stålringens IP

                                                          18.25                  B + C-arbete klart, Stålringens IP

                                                          19.00                  Prisutdelning


OBS! Ny information angående tidsprogrammet kan komma under tävlingsdagarna beroende på t ex avhopp!
Kommer att meddelas via högtalare och på facebook
!